TDM 4.1-020-200-W0
TDM Servo Drive Modules
Rated 4.2 stars (11 total reviews)
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 0 Seconds
The TDM 4.1-020-200-W0 servo control drive from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a 20 A type current, DC 200 V link circuit rated voltage, natural convection cooling, and a modular 4.1 configuration. The drive delivers a 15 A continuous current, 6 kW power rating, and weighs 8 kg while maintaining low power loss. It offers IP10 protection class and operates reliably at altitudes up to 1000 m above sea level.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 200 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
20 A