TDM 4.1-020-300-W0/S102
TDM Servo Drive Modules
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 23 Seconds
The TDM 4.1-020-300-W0/S102 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a DC 300 V link circuit voltage, a 20 A type current and natural convection cooling, with built-in fan voltage dropped via convection. The drive provides 50 mA capacitance at 24 V load, a 0.375 V/A current setpoint and a minimum current of 1 A. It weighs 8 kg and operates up to 55 C maximum temperature.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
20 A