TDM 4.3-020-300-W0
TDM Servo Drive Modules
  In Stock, Ships Today
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 25 Seconds
The TDM 4.3-020-300-W0 from Bosch Rexroth Indramat features a type current of 20 A and a DC 300 V link circuit voltage. Part of the TDM Servo Drive Modules , it offers IP10 protection and utilizes natural convection cooling. It includes a built-in current controller circuit and allows external peak torque limitation.
The MOD14 programming module provides three potentiometers and the E3/E4 summing inputs accept -10 V to +10 V control signals. The drive is shipped in military-grade foam packaging. It comes with a one-year Wake Industrial warranty.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
20 A