TDM 4.3-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
4 Minutes 35 Seconds
The TDM 4.3-030-300-W1 from Bosch Rexroth Indramat offers a type current of 30 A and a link circuit rated voltage of DC 300 V. Part of the TDM Servo Drive Modules series, this servo drive features built-in fan cooling and complies with Class C insulation standards.
It supports an RF input voltage of 0 to 3 V and integrates feedback electronics with differential inputs for set-point smoothing while requiring isolation of the power section via a mains contactor. The unit carries a one-year warranty and specifies a maximum feedback and motor cable length of 75 m.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Undefined
Type Current
30 A