TDM 6.1-030-300-W1
TDM Servo Drive Modules
  Call for Quote
Free Ground Shipping
Current response time:
6 Minutes 17 Seconds
The TDM 6.1-030-300-W1 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It draws 30 A type current, runs on a DC 300 V link circuit, uses built-in fan cooling, and features C-class insulation rated to 180 °C. It offers a 1 A minimum adjustable current and IP10 ingress protection for temperatures from –30 °C to 85 °C. It features an intelligent starting lockout, removing the need for a separate mains contactor.
Technical Specifications
Cooling
Built in Fan
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Undefined
Type Current
30 A