TDM 7.1-015-300-W0
TDM Servo Drive Modules
  In-Stock, Ships 3-5 Days
Free Ground Shipping
Current response time:
3 Minutes 41 Seconds
The TDM 7.1-015-300-W0 servo drive module from Bosch Rexroth Indramat is part of the TDM Servo Drive Modules series. It features a type current of 15 A, a DC 300 V link circuit voltage, and natural convection cooling for efficient heat dissipation. The drive provides a continuous current of 8 A and incorporates starting lockout technology for independent axis isolation. It should not be operated above 1000 meters elevation.
Technical Specifications
Cooling
Natural Convection
Link Circuit rated Voltage
DC 300 V
Rated Connection Voltage for Built-in Fan
Dropped with Natural Convection
Type Current
15 A